اسماعیل کیست؟

لغت فوق به معنای   شنیده شده خدا   می‌باشد.

در کتاب مقدس از دو شخصیت به نام اِسماعیل نام برده شده است.
۱- اِسماعیل پسر بزرگ ابراهیم از کنیز مصری سارا، هاجر بود. وی در محلی به نام مَمْری، زمانیکه ابراهیم هشتاد و شش ساله داشت و یازده سال از ورودش به کنعان می‌گذشت، به دنیا آمد. اسماعیل در سن سیزده سالگی و پس از فرمان خدا، مختون شد. اسماعیل چهارده ساله بود که خداوند اسحاق را به ابراهیم و سارا داد.
پس از باز گرفتن اسحاق از شیر، ابراهیم جشنی با شکوه بر پا کرد، در این جشن اسماعیل پسر هاجر آنها را مورد تمسخر قرار داد و سارا از ابراهیم خواست که آنها را بیرون کند، ابراهیم مایل به انجام این کار نبود، ولی خداوند به وی گفت با خواست سارا موافقت کند زیرا اسماعیل نمی‌تواند با اسحق وارث باشد، اما نسل اسماعیل را نیز کثیر خواهم گردانید.
سپس ابراهیم نان و مشک آبی به هاجر داد و آنها را روانه کرد. مشک آب هاجر در بیابان بئرشبع تمام شد، هاجر به پیشگاه خداوند گریه کرد، فرشته خداوند بر وی ظاهر شده و چاه آبی را به او نشان داد و خداوند با آنها بود و در صحرای فاران ساکن شده و اسماعیل در تیراندازی مهارت یافته و هاجر برای وی زنی از اهالی مصر گرفت. ابراهیم در سن ۱۷۵ سالگی درگذشت و اسماعیل که حدود نود سال داشت، نزد برادرش آمده و با اسحاق، پدر خود را در غار مکفیله در کنار سارا به خاک سپردند.
عیسو یکی از دختران اسماعیل به نام مَحلَت را به همسری گرفت. اسماعیل صاحب دوازده پسر شد که از آنها دوازده قبیله پدید آمد که در منطقه‌ای بین حویله و شوركه در مرز شرقی مصر و سر راه آشور واقع بود، ساكن شدند. اسماعیل در سن صدو سی و هفت سالگی درگذشت.
۲- اسماعیل پسر نَتَنیا که از نسل پادشاهان و یکی از سرداران یهودی که پس از حمله بابلیان و شکست اورشلیم، تسلیم آنان نگردید. وی پس از شنیدن تعیین جدلیا به حکومت توسط بابلیان در محلی به نام مصفه به جدلیا ملحق گردید.
بَعْلِیس پادشاه عمونی‌ها وی را مامور کشتن جدلیا کرد. اسماعیل همراه با ده نفر از همراهانش در مصفه جدلیا را کشت، هر چند یوحانان به جدلیا قبلا اطلاع داده بود ولی جدلیا حرف وی را باور نکرد. دو روز پس از آن هشتاد نفری را که جهت بردن هدایا به خانه خداوند میرفتند را به شهر دعوت کرده و هفتاد نفر از آنان را کشت. بر اثر این ماجرا تمام کسانی که همراه اسماعیل به اسیری برده می‌شدند از وی رو برگردانده و به یوحانان پیوستند و اسماعیل توانست با هشت نفر از همدستانش گریخته و به سرزمین عمونی‌ها برود.

  منابع کتاب مقدس:     پیدایش باب ۱۶، ۱۷، ۲۱، ۲۵ و ۲۸ – پادشاهان دوم باب ۲۵ – ارمیا باب ۴۰ و ۴۱

منبع: رازگاه

imandaran

FREE
VIEW